Після чотириденного страйку, коли кілька сотень швейних фабрик були зупиненні і заблоковані робітниками, а також після серії кривавих вуличних зіткнень з поліцією, «боси» погодились підвищити зарплатню робітникам на 77%. Але навіть враховуючи цю цифру, компенсація за експлуатацію робітника швейної фабрики досі залишаться найнижчою в світі!  На думку експертів, ця локальна перемога робітників Бангладешу може стати каталізатором для боротьби за аналогічні цілі робітників Індії, Китаю, Лаосу та Камбоджі. Останні поки що стримують свої вимоги через погрози «босів» та загрози масових звільнень.

Боротьба робітників Бангладешу привернула увагу всього світу після того, як на одній з швейних фабрик в результаті наймасштабнішої трагедії в історії експлуатації робітників текстильної промисловості загинуло 1127 чоловік, переважно жінок. Нагадаємо, що 24 квітня цього року, 8-поверхова будівля фабрики Rana Plaza обвалилася, поховавши під уламками всіх робітників. Хоча великі тріщини на будівлі з’явилися ще напередодні катастрофи, «боси» фабрики змусили жінок повернутися на свої рабські місця.
Лицемірні заяви провідних представників провідних європейських брендів, які виробляються на фабриках країни, про те, що у разі якщо умови роботи не будуть покращені, вони перенесуть власне виробництво, ніяк не змінили ситуацію. І тільки після того, як тисячі розгніваних робітників вийшли на вулиці, «боси» та уряд пішли на компроміс. І хоча рішення про підвищення компенсації за експлуатацію робітників з $ 38 до $ 68 на місяць чекає ще на затвердження уряду. Але вже зараз «боси» заявляють про неприйнятність цього кроку, який зруйнує економіку країни (ВВП Бангладеш на 75% складається з виробництва одягу).

«Пропонована заробітна плата для некваліфікованого новачка призведе до збільшення вартості виробництва, і тим самим знищить промисловість в умовах жорсткої конкуренції на світовому ринку» – відкрито заявив один з «босів».

Дійсно, підвищення собівартості виробництва однієї футболки з $ 1 до $ 2 – справжня «загроза економіці». Але якщо врахувати те, що потім цю футболку «нещасні» експлуататори продають оптом по $ 10 за штуку, а спекулянт-перекупник її перепродує вже за $ 50 – картина експлуатація стає зрозумілішою.

Цікаво, що ті 20% зниження виробництва, до яких призвела боротьба робітників, завдали босам втрат набагато відчутніших, ніж зростання заробітної плати на 77 %. Економія на людських життях, в очах босів та уряду, виправдовується показниками ВВП, зростання якого нібито «покращить життя простого громадянина».
За матеріалами – http://libcom.org

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)