Пропонуємо вам уривок з дуже цікавої статті М. Грушевського «Українська партія соціалістів-революціонерів та її завдання». Повний текст статті викладений у відсканованому варіанті. Великий інтерес даного матеріалу полягає в поглядах відомого українського історика на форму організації українського революційного суспільства. Його критика буржуазної демократії та ідеї централізованої бюрократичної держави взагалі, можуть бути актуальними для сьогоднішніх революційних спільнот в Україні.«Можемо собі уявити фізіономію будучої української республіки, як вона складається в процесі революції. Се буде властиво федерація громад і їх рад, котра тільки поволі, в процесі культурної й економічної творчості вироблятиме свої внутрішні зв’язки. Як у багатьох інших справах, так і тут реальний розвиток революції відкидає нас від шаблонів новітньої європейської демократії назад, до ідей і бажань нашого старого народництва, яке при всій своїй романтичній закрасці мало під собою, як тепер виявляється, досить твердий грунт реальних умов і традицій, в яких сформувалось життя народу та його домагання.

Воюючи проти поліцейсько-бюрократичного, централістично-деспотичного режиму царської імперії, воно глибоко перейнялось недовір’ям і ненавистю до централізму й бюрократизму й не мирилося з ним в ніякій формі будучині. Основою будучої організації воно клало автономну громаду, комуну, наділену можливою повнотою власті в широкім самоврядуванні, свобідним від втручання адміністрації, і свобідне об’єднування всіх комун по принципах географічних, комунікаційних і економічних, в ширші союзи, з певними осередніми органами, не наділеними, одначе ніякими дискреційними адміністраційними правами в тій сфері, що належала до компетенції комун. Сі принципи лягли, наприклад, в основу «вільної спілки» Драгоманова, що відбивали в собі всі настрої тодішнього народництва…

Про революцію та демократію 1917-1921 року в Україні.

«Дальший процес революції (в Україні у 1918 році – від ред.) поглиблював усе більше відречення від старої псевдодемократії, що в дійсності була наругою з принципу власті народу, держачи трудові маси в твердій власті нетрудової меншості: всегда, нині і присно і вовіки, амінь! На місце її все з більшим переконанням і зрозумінням стала прийматись, як чергова організаційна форма «республіка рад» – робітничих і селянських, з виключенням від політичних прав і власті елементів нетрудових і допущення до користання політичними правами трудової інтелігенції.

Безстороння оцінка реальних умов українського життя приводить до переконання, що ся форма мусить бути прийнята.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Михайло Грушевський проти держави та буржуїв, 10.0 out of 10 based on 1 rating