Профспілки, партії та влада хочуть покращити життя… життя собі, а не робітникам країни.

Від редакції: ми публікуємо статтю боснійських анархістів про ситуацію із нещодавніми протестами в Боснії та Герцеговині. Профспілки та робітники окремих галузей виступили проти планів уряду «лібералізувати» трудове законодавство країни, тобто забрати права та останні гарантії у робітників. Ситуація в Боснію дуже нагадує ситуацію в Україні. «Євроінтеграція», нові реформи на користь багатіїв та чиновників, бездіяльність офіційних профспілок та продажність всіх партій та політиканів. І на фоні всього цього феноменальна терплячість робітників та покірність суспільства. Суспільства, яке немов зачароване йде на заклання інтересам глобального капіталу та бюрократичному інтернаціоналу.30 липня перед парламентом Федерації Боснії та Герцеговини відбувся протест, організований Федерацією незалежних профспілок за участі робітників із різних галузей. Протест почався о 10:00 ранку, коли близько 5000 робітників зібралися перед будівлею парламенту. Початок протесту співпав із розглядом в  законодавчому органі пакету документів про впровадження в країні реформ на 2015-2018 роки. Особлива увага приділялася прийняттю нового Трудового закону, проти якого і виступали робітники.

Прем'єр - міністр Боснії і Герцеговини

Прем’єр – міністр Боснії і Герцеговини

Кілька днів до цього прем’єр – міністр Федерації Фаділ Новаліч спеціально зустрічався із представниками Незалежних профспілок для формування спільної позиції щодо реформування трудового законодавства. Але тоді домовленості щодо із профспілками досягнути не вдалося. Зі свого боку профспілки вимагали не приймати цього закону. Для цього Федерація незалежних профспілок навіть підписала спільну декларацію із політичними партіями SBB, SDP та DF, члени яких демонстративно покинули приміщення парламенту перед самим голосуванням. Але такий крок не завадив парламентарям прийняти новий трудовий закон 29 голосами, проти 3. Прем’єр-міністр країни у своєму виступі перед самим голосуванням зазначив, що новий трудовий закон «найліберальніший у всій Європі та що лібералізм є справжнім подарунком для країни». Слід нагадати, що Боснія та Герцеговина залишається найбіднішою країною в Європі.

Новий трудовий закон

Україна так само очікує на новий Рабський кодекс

Україна так само очікує на новий Рабський кодекс

Катастрофічна ситуація в країні вимагає серйозних змін. З іншого боку, для таких фундаментальних змін в країні  необхідний соціальний консенсус, якого по факту немає. Плани реформи, як і самі закони були створені Європейським союзом у відповідності до власних пріоритетів, без урахування інтересів Боснії та Герцеговини та її народу.

Показово, що ніхто в країні не був долучений до обговорення мети та завдань реформ. Все робилося секретно, за спиною боснійського суспільства.

Сам по собі той факт, що плани такого серйозного реформування та тексти законів трималися в таємниці аж до 30 липня, тобто  до дня їх прийняття. Ніхто не міг публічно  обговорити ці плани, навіть в стінах парламенту перед його прийняттям, що говорить про справжні наміри тих, хто хоче провести ці реформи. Ключові економічні експерти в країні, лідери опозиційних партій, профспілок, так само як багато журналістів негативно поставилися до змісту  нового трудового закону, але це мало жодного впливу.

Відомо, що уряд та прем’єр міністр прийняли документ всліпу тільки для того, щоб отримати новий транш кредиту. В країні немає грошей, тому влада змушена робити все можливе для того, щоб дістати гроші. Інше питання в тому, чому ми, народ, дозволили їм, владі, довести країну до такої ситуації. Всім добре відомо, що впродовж тривалого часу трудове законодавство залишається умовою для отримання грошей країною від МВФ, але наші політики не мають сміливості протистояти цьому. Як і усе важливе для країни, ці питання обговорювалися виключно в кафе, на закритих зустрічах та в профспілках.

Стан справ в ЄС

Стан справ в ЄС

Тепер же, коли влада не має грошей, чиновники вирішили вийти на публіку із цими питаннями. Їхня математика проста: фінансова система зруйнована, і якщо вони не приймуть закон, вони не отримають гроші, і тоді вся система зруйнується. Щоб запобігти цьому, політики вирішили піти на непопулярні реформи, стерпіти народні протести та спробувати при цьому  зберегти свої політичні позиції. Але безпосередньо сказати людям правду та розпочати роботу з покращення ситуації країни вони не збираються. Влада зайняла зараз просту позицію: вони кажуть, що не мають інших варіантів, окрім реформ, і тому вони змушенні це робити. А через те, що вони саме «змушенні», ці реформи пройдуть безболісно. Але реформи пройдуть безболісно тільки для них, для влади, політиків, чиновників. Це правда, але лише тому, що все відбуватиметься як завжди за рахунок тих, хто завжди знаходиться в найризикованішій позиції – простих громадян.

Далі більше. Трудовий закон – тільки початок та приготування для продажу  великих державних підприємств, таких як Elektroprivreda та BH Telecom та інших компаній. В пакеті реформ продаж цих компаній прихований під терміном «реструктуризація», а на публіку повторюється мантри Світового банку та МВФ про необхідність приватизації та прийняттям так званої «ринкової» ціни на комунальні послуги. Знаючи про такі подальші плани влади, зрозуміло, чому влада розпочала «реформування» саме з трудового законодавства, а не, наприклад, з закону про державних службовців, які б, за логікою, мали бути першою жертвою, бо бюрократія – це справжня пухлина цієї країни.

За новим трудовим законом буде легше звільнити працівників із державних компаній, і саме тих компаній, які згодом планується приватизувати.

Звільнення працівників цих компаній – це головна ідея нового закону, бо працівники у приватному секторі вже позбавлені своїх прав, і для них давно є нормою працювати без зарплати, соціального захисту та понаднормово без оплати.

Профспілки та партії

Вже давно в нашій країні профспілка не грає жодної  важливої ролі у захисті прав працівників (це дуже схоже на ситуацію в Україні – перекл.). Найбільша активність профспілок в Боснії зводиться до захисту виключно інтересів трудящих в громадському секторі, бо ці робітники – їх найбільша електоральна база. Вони, профспілки, спокійно, без протестів, спостерігають за розвалом економіки, зубожінням промислових робітників, зростанням злочинності та корупції, яка поширюється в кожній клітині суспільства. Профспілки вже звикли до політичного кумівства та партократії. Вони не протестували проти такої політики влади, навпаки, вони її підтримували. Але тепер, коли політика «економії» зачепила інтереси босів профспілок, коли уряд хоче знизити високі зарплати профспілкових лідерів, вони почали збирати робітників для протесту. Але я думаю, що вже занадто пізно. Синдром «вареної жаби», тобто бездіяльність до тих пір, поки не стало надто пізно – притаманний нашому менталітету.

Якби профспілки раніше голосно виступали на захист колективних та індивідуальних прав працівників у кожному випадку їх порушення (а таких випадків було більше 10 000), ми зараз би жили у зовсім іншій країні. Натомість вони змовчали, а тепер із надією дивляться на офіційних “лівих”, на партії. Але справа у тому, що у Боснії і Герцеговини більшість людей добре знають справжню сутність «лівих партій».

За останні 20 років так звані «ліві», «праві», «центристи» довели, що насправді у них немає жодної ідеології, і що їхня єдина ідеологія – це пролізти у владу.

Вони голосували проти реформ та трудного закону тільки тому, що сподіваються не політичний ґешефт від цього на найближчих  місцевих виборах. Я передбачаю, що так звані «праві» теж виступатимуть проти цього закону з тих же причин, хоча це не логічно для них. Демагогія навколо «гармонізації законодавства із ЄС» є пустою балаканиною, бо директива ЄС встановлює для країн тільки мінімальні стандарти, а не ті вбивчі для народу вимоги, які зазначені у новому трудовому законі. І всі  казки влади про те, що реформи «збільшать зайнятість серед робітників» схожі скоріше на історії братів Грімм.

 

Ло

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)