4HLlhbrL3G423 грудня біля Верховної ради України тисячі робітників та студентів протестували проти політики соціального терору, яку розв’язав правлячий клас в Україні. Масовий супротив спровокувала тотальна «економія» на користь олігархів. Прикриваючись патріотичними гаслами та закликами до аскетизму, влада пішла у наступ на залишки соціальних прав більшості населення країни. Робітників – позбавити зарплати та трудових прав, студентів – стипендії та крихт самоврядування. Але ані заклики до «єднання» із паразитами, ані погрози та звинувачення в «роботі на Кремль» не змогли зупинити рішучість пригнобленого класу. Ми вже публікували ставлення робітників до поточної ситуації – http://novaiskra.org.ua/?p=1571. Тепер час послухати думки студентів – іншої частини протестуючого народу.

Чому студенти вийшли з протестами під ВРУ та КМУ? Скільки та які університети були там?

В загальному це пов’язано з програмою Кабміну на наступний рік, що просочилася в мережу та з новим бюджетом, який хочу прийняти. Студентів обурила можливість відміни стипендій та антисоціальні ініціативи. На акцію протесту вийшла невелика кількість студентів, але серед присутніх були представники всіх великих київських Вишів – НПУ, КНУ, КПІ, НМУ, КНЕУ та інші.

Кількість самих студентів була менше,чим очікувалося так, як напередодні було оголошено про залишення стипендій, а це найгучніша причина, що сколихнула студентство. Також на присутність студентів вплинув розпал сесії.

Основні вимоги студентів?

 Основною вимогою на час проведення самої акції були: прозорість процесу формування бюджету. Особливо зверталася увага на такі обурливі заходи, як:

ініціатива Мінфіну про скасування пільгового проїзду в залізничному транспорті, по всій території України, для студентів;
Скорочення фінансування:
Національної академії педагогічних наук (НАПН) України на 60%;
Національної академії аграрних наук (НААН) України на 50%;
Національної академії правових наук (НАПН) України на 80%.
Скорочення фінансування університетської науки на 70 млн. грн;

Оподаткування здобувача вищої освіти на 20% від сплаченої за навчання суми, тобто подорожчання навчання для “контрактників” на 20%.

JEMLFvzR7BAЯка поточна ситуація?

Поточна ж ситуація виглядає наступним чином:  на засіданні 24 грудня парламентського комітету з питань освіти і науки України є принципова незгода з пропонованими урядом заходів “тотальної економії” в сфері освіти і науки. Тобто не допущено проходження жодної антисоціальної ініціативи уряду через профільний комітет. Серед усього студентського загалу панує певна пасивність, але кожен університет має активне ядро.

Серед основних проблем особисто я виділяю сліпу віру студентства в уряд та міністерства. Звичайно, на даний момент, маємо виграшну позицію міністерства, але я вважаю, що студентство не має займатися розробкою урядових програм та пропозицій щодо бюджету, якщо воно вірить та довіряє уряду, а якщо ж недовіра до уряду є, то студенти мають радикально про це заявляти і не йти на поступки.

Також уряду вправно вдається маніпулювати темами АТО, але об’єктивно оцінюючи ситуацію – процес АТО затягується, а уряд замість забезпечення військ, забезпечує свої родини і утягування поясів простого народу, в тому числі студентства, на жаль, не забезпечить швидкої перемоги, а скоріше забезпечить повні кишені можновладців.

Хто координує студентський протест?

Координація минулого протесту під ВР та Кабміном забезпечувалася спільним діалогом в одній із соціальній мережі, для охоплення всього студентства – була створена низка спільнот. В організаційному процесі мали місце особисті зустрічі, які відбуваються і зараз для вироблення наступних дій. Спілкування між представниками різних Вишів забезпечено на доволі високому рівні, але існує низка проблем в самій реалізації вироблених дій. Та в загострені ситуації (остаточне прийняття зазначених ініціатив Мінфіну) виникає велика можливість масових протестів, де організація вже не матиме великого значення,а буде грати роль – масовість.

Яка роль студентських профспілок?

В середовищі студентів виникають великі протиріччя з власними профспілками. Такі конфлікти вже спалахнули з великою силою в НПУ, де ще продовжується бій між застарілою профкомівською системою з однієї сторони та  студентами з іншої (матеріал про цю подію – http://novaiskra.org.ua/?p=1546).

В КПІ ж в результаті такого конфлікту розпочала свою діяльність альтернативна профспілка. В низці інших Вишів назрівають аналогічні конфлікти. Основна претензія до теперішніх студентських профспілок – це закритість діяльності та голови таких організацій – «вічні студенти», яким вже за 50.

Слід зауважити, що федерація профспілок України відіграла велику роль в нещодавній акції протесту. Так, як всеукраїнська профспілка студентів була одним із основних організаторів, і використовуючи свої ресурси зігнала велику кількість людей.

Але виникає ціла низка питань, чим насправді це було зумовлено. Я знайшла для себе однозначну відповідь: гарний привід для піару нинішньої профспілки, і величезне бажання залишитися на своїх посадах. Мова йде наприклад про одіозного Яцуня голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України з 2006 року, під яким у світлі останніх подій, що відбуваються в київських ВИШах, захитався його золотий та м’який стілець. Так, якщо студентство поверне свої законні місця в університетських профспілках, вони навряд чи залишать таку людину на такій посаді.

 1549578Чи мають на студентський рух впливи політичні партії та політики?

Прямого впливу політичних партій на студентство не має. Але подекуди різноманітні партії ініціюють зустрічі з представниками студентського активу, пропонують взаємну підтримку, що особисто в мене викликає різко негативну реакцію. Звичайно, в студентських активах, існують окремі представники, що мають прямі відношення до тої чи іншої політичної сили, що також проводять свою політичну програму та агітацію.

Загалом, для студентів має більший вплив не окрема політична партія, а більш політична ситуація в країні – соціальні проблеми, важка економічна ситуація, що так чи інакше впливає на студентські рухи.

 

З приводу партій, напевно, слід зауважити недовіру до нинішнього уряду, а закони і програми, що приймаються є каталізаторами даного відношення, але на жаль, у студентства панує поняття, що уряд знає краще, що нам треба, з чим я категорично не погоджуюсь, і всіма силами намагаюсь показати студентам, що саме вони знають, що їм потрібно, і саме низові ініціативи можуть забезпечити повноцінний розвиток, і саме до такої політичної системи, в фундаменті, якої лежить самоорганізація, ми маємо прагнути.

Відношення студентів до війни?

Звичайно студенти займають адекватну позицію в плані того, що відбувається навколо. Студентство звичайно хоче, щоб війна закінчилася, але коли вона відбувається ми не можемо стояти осторонь. Наприклад в НПУ діє Студентська гвардія, що намагається забезпечити військову підготовку студентів, але актуальніше, напевно, волонтерський відділ, що створений при гвардії. Дуже важливо забезпечити допомогу спочатку нашим студентам,викладачам, батькам студентів, паралельно підтримуючи усіх , хто зараз знаходиться на лінії вогню.

Яке відношення студентів до звинувачень з боку влади в «роботі на Кремль»

(http://novaiskra.org.ua/?p=1566)?

Студенти на це реагують скептично, подекуди з гумором. Але і серед студентського активу існують поняття, що не час протестувати – час економити, але при цьому студенти розуміють, що економія має бути в певних рамках, і розпочинати економити необхідно не студентам, а спочатку чиновникам та олігархам . Тому не дивлячись на ці заяви, студенти будуть виходити на вулиці. І я маю надію, що народ також не поведеться на ці популістські лозунги і буде так само активно реагувати на свавілля урядовців.

Що будуть робити студенти, якщо влада не прислухається?

Я впевнена, що новий бюджет та нова програма Кабміну, якщо буде прийнята без жодних виправлень викличе певний соціальний вибух. Очевидно, що протести будуть відбуватися не лише на вулицях, а і в кабінетах – це чітко показало міністерство освіти та науки.

Тяжко передбачати, що саме і як буде відбуватися, тому, що це буде залежати не від окремих активістів, а від думки цілого студентства, яке покаже до яких дій воно готове. Особисто моя позиція, що це мають бути вже більш радикальніші і масовіші протести, так, як в цей раз у когось ще була надія на владу, ну а в разі повної глухоти того ж уряду, надія зникне і розпочнуться дії!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
СТУДЕНТСЬКИЙ ОПІР: Інтерв’ю учасниці студентського руху в Києві, 10.0 out of 10 based on 2 ratings